Zónová dieta

Zónová dieta patří mezi nízkosacharidové diety, které omezují množství cukrů, škrobů a mouky ve stravě. Tento dietní postup si zakládá na tom, že je zdravý, vhodný zejména při sportu, bez pocitů hladu a následného jo-jo efektu. Může se dodržovat neomezeně. Je totiž jakousi filozofií změny životního stylu. Pokud se dodržují její postupy neustále, váha jde dolů a udrží se. Byla vytvořena ve spolupráci se sportovci a především jim je určena. Umožňuje totiž přirozeně budovat a zpevňovat svalstvo při adekvátní fyzické námaze. Je také vhodná pro všechny, kdo chtějí relativně zdravě hubnout, jsou ochotni změnit svůj jídelníček dlouhodobě a na výsledek si počkat několik týdnů až měsíců. Podstata zónové diety tkví v dosažení tzv. zóny, tedy ideálního stavu těla po stránce fyzické i duševní, kterého docílíme mj. pomocí úpravy jídelníčku správnou kombinací tří základních složek potravy – tuků (30 %), bílkovin (30 %) a sacharidů (40 %). Díky sníženému obsahu sacharidů přijmeme méně energie, což logicky vede ke ztrátě hmotnosti. Protože jsou však sacharidy přesto zahrnuty v jídelníčku, umožňují navíc budovat svalovou hmotu.

Jaké potraviny jsou povoleny

Kuřecí a rybí maso, zeleninu, ovoce (v menším množství), celozrnné pečivo, nízkotučné mléčné výrobky, ořechy, olivový olej, margaríny

Jaké potraviny jsou zakázány

Bílé pečivo, brambory, těstoviny, sladkosti (vč. medu, zmrzliny, čokolády atd.), cereálie, máslo, smetanu, uzeniny, alkohol (krom malého množství vína), kávu.

Výhody

Jídlo je rozloženo do 5 až 6 porcí denně (snídaně, oběd, večeře a dvě až tři svačiny). Mezi jednotlivými jídly se dodržuje krátký časový interval. Pravidelnost. Díky častému stravování se upraví zažívání. Dieta neškodí ani při dodržování po dlouhou dobu a umožňuje výrazně shodit.

Nevýhody

Díky zmenšenému obsahu sacharidů se může objevit zvýšená chuť na sladké. Vyšší kalorická hodnota. Pozor na kalorie! Díky nim půjde hubnutí pomaleji.

... zpět na seznam článků

Liniebox


S programem LINIEBOX jíte, na co jste zvyklí. Jíte chutně, často, ale pravidelně a jen tolik, kolik váš organismus potřebuje.

LINIEBOX s.r.o.

  Brno - Kolejní 14

   +420 774 120 171

   info@liniebox.cz

Sledujte nás