Nízkobílkovinná dieta

Nízkobílkovinná dieta nejen snížuje objem přijatých bílkovin, ale také v maximální míře omezuje konzumaci soli a všech potravin, které ji obsahují. Bílkoviny jsou ve stravě zachovány, ale jsou redukovány na vysoce kvalitní živočišné bílkoviny. Dieta je speciálně určena pro pacienty s ledvinovými onemocněními (koliky, selhání ledvin, chronické potíže). Nicméně díky tomu, že jde o stravu velmi dietní a při její redukční úpravě i nízkokalorickou, logicky dochází k úbytku váhy, proto ji mohou vyzkoušet i lidé s nadváhou. U nemocných ji určí ošetřující lékař; u zdravých by měla také proběhnout konzultace s lékařem, který doporučí vhodnou dobu dodržování. Může jít o několik týdnů, ale i delší časové období.

Jaké potraviny jsou povoleny

Rýže, brambory, pečivo, některé druhy zeleniny (květák, mrkev, zelený salát, zelí), ovoce (čerstvé i v podobě kompotu), maso a mléčné výrobky v omezeném množství. Dovolené jsou čaje bylinné (ovšem jen ty vhodné), černé i zelené.

Jaké potraviny jsou zakázány

Uzeniny, tučné sýry, slané pečivo, koření, sladkosti, příliš tučné nebo kyselé pokrmy. Omezeno je mléko a maso. Alkohol

Výhody

Méně soli znamená méně chuti, ale zase více zdraví. Sůl obecně není prospěšná. Díky omezení bílkovin a soli si uleví játra, ledviny i močový měchýř.

Nevýhody

Méně chuti. Díky omezení soli a některých potravin je strava chuťově chudá. Dieta slouží především nemocným; redukce je vedlejším produktem. Některé živiny je třeba doplňovat výživovými tabletami předepsanými lékařem. Jo-jo efekt. Po radikálním ukončení se ztracená kila navracejí zpět.

... zpět na seznam článků

Liniebox


S programem LINIEBOX jíte, na co jste zvyklí. Jíte chutně, často, ale pravidelně a jen tolik, kolik váš organismus potřebuje.

LINIEBOX s.r.o.

  Brno - Kolejní 14

   +420 774 120 171

   info@liniebox.cz

Sledujte nás