Neslaná dieta

Od dietologů a jiných odborníků na zdravou výživu často slýcháme, že nemáme příliš solit, ať už držíme dietu či nikoli. Ale proč? Vždyť sůl přece tělo potřebuje, domnívá se většina z nás. Opak je však pravdou. Sůl je sice pro lidský organismus nezbytná, a to díky obsahu sodíku, ale toho je dostatek i v syrové stravě. Neslaná dieta je postavena na omezení denních dávek soli v jídelníčku na minimum, nelze ji však považovat za samostatnou redukční kúru. K úbytku tuků totiž nevede, pouze k odvodnění. Ideální je proto neslaná dieta v kombinaci s jinými dietními postupy. Tato dieta se sníženým množstvím soli je zejména doporučována lidem s nejrůznějšími chorobami, obzvláště pak při vysokém tlaku.

Neslaná dieta sama k redukci váhy nevede, pouze omezení soli v jídelníčku způsobuje odvodnění, úbytek vody z buněk a tkání, čímž dochází ke snížení hmotnosti. Při hubnutí má sůl tu negativní vlastnost, že zadržuje v těle vodu, způsobuje otoky městnáním vody v buňkách, a tím vypadáme silnější, než ve skutečnosti jsme. Omezením soli se nadbytečné tekutiny odplaví a na váze může ubýt až několik kilogramů.

Jaké potraviny jsou povoleny

Všechny potraviny v rámci dietologických doporučení s omezením soli.

Jaké potraviny jsou zakázány

Nevhodná jsou jídla s přemírou soli, například uzeniny, sýry, některé pečivo, křupky, chipsy. Zvýšenou pozornost je třeba věnovat pokrmům v restauracích, kde je sůl často velmi nadužívána.

Výhody

Zlepšení se zdravotního stavu. Snížené užívání soli má obecně příznivý vliv na zdraví. Díky omezení soli se nebude v těle zadržovat voda a kila půjdou dolů.

Nevýhody

Nedochází k úbytku tukových zásob. Snad jedinou negativní stránkou neslané diety je, že sama o sobě nezajistí odbourání tuků, pouze odvodnění. Bez soli si někteří lidé nedokáží jídlo vůbec představit, chuti je méně.

... zpět na seznam článků

Liniebox


S programem LINIEBOX jíte, na co jste zvyklí. Jíte chutně, často, ale pravidelně a jen tolik, kolik váš organismus potřebuje.

LINIEBOX s.r.o.

  Brno - Kolejní 14

   +420 774 120 171

   info@liniebox.cz

Sledujte nás