Jojo efekt

Jojo efekt je velký problém při cíleném snižování tělesné hmotnosti – hubnutí. Označuje opakovaný cyklus snížení a následného zvýšení váhy. Vyskytuje se v případě, kdy se člověk pokouší výrazně snížit svou tělesnou hmotnost ve velmi krátké době.

Lidé se snaží rychle snížit svou tělesnou hmotnost pomocí přísné redukční diety nebo hladovky. Jakmile se po snížení hmotnosti náhle dieta nebo hladovka přeruší, dojde opět velmi rychle ke zvýšení váhy. Ta může být pak dokonce vyšší než před začátkem hladovění. Např. žena s váhou 85 kg se pokouší rychle zhubnout o 10 kg během dvou týdnů. Při hladovění se to může podařit. Po ukončení hladovky se ale váha během několika dní vrátí zpět na 85 kg, nebo dokonce může být ještě vyšší. Při dalším pokusu o snížení váhy se cyklus opakuje.

Jojo efektu se obvykle předchází dietou, při které úbytek hmotnosti není tak rychlý a tělo má čas zvyknout si na snížený přísun potravy.

... zpět na seznam článků

Liniebox


S programem LINIEBOX jíte, na co jste zvyklí. Jíte chutně, často, ale pravidelně a jen tolik, kolik váš organismus potřebuje.

LINIEBOX s.r.o.

  Brno - Kolejní 14

   +420 774 120 171

   info@liniebox.cz

Sledujte nás