Dělená strava

Koncept dělené stravy vyvinul a sestavil lékař William Hay v naději vyléčit své těžké onemocnění ledvin. Hayovi se nemoc opravdu podařilo vyléčit, nicméně dodnes se neví, zda mu opravdu pomohla dělená strava nebo to byl jiný faktor.

William Hay byl přesvědčen, že dělená strava může být lékem na další civilizační choroby, mimo jiné i na nadváhu a obezity.

Spočívá v rozdělení stravy na 3 skupiny:

Bílkovinné potraviny – především maso, sýry a vejce.

Sacharidové potraviny – především klasické přílohy jako rýže, brambory, těstoviny, pečivo

Neutrální potraviny – především zelenina, houby, oleje a tučné mléčné výrobky

Podstatou dělené stravy je oddělit bílkovinné a sacharidové potraviny , tzn. jeden den jíst pouze bílkovinné potraviny a druhý den pouze sacharidové potraviny.

Neutrální potraviny můžete jíst bez omezení, kdykoli chcete.

Dělená strava může být určitě v některých případech prospěšná, zejména pro lidi trpící určitými typy zažívacích potíží.

Pokud chce člověk dodržovat dělenou stravu, musí se začít zajímat o stravu celkově. Čili musí zjišťovat, jaké potraviny vlastně konzumuje a jaké množství bude vhodné.Díky tomu si mnoho lidí uvědomí některé chyby v jídelníčku a celkově zlepší životosprávu. V důsledku toho někteří opravdu zhubnou.

Nemá to však nic společného s dělenou stravou samotnou – dělení stravy nemá žádný pozitivní vliv na hubnutí.

Při dělené stravě snadno vzniká nedostatek některých vitamínů a minerálů, především vápníku, železa a vitamínů B. To může vést ke zvýšené únavě, osteoporóze, chudokrevnosti a dalším zdravotním rizikům.

Způsobuje kolísání krevního cukru. Po čistě sacharidových jídlech stoupá krevní cukr až na příliš vysoké hodnoty. Naopak po bílkovinových jídlech nestoupá vůbec a tím pádem se střídá vysoká a nulová zátěž slinivky břišní, která produkuje inzulin.

Když do organismu dostáváte jen bílkoviny a žádné sacharidy, organismus po nějakém čase začne rozkládat bílkoviny, a tvořit z nich sacharidy. Při tomto procesu může vznikat kyselina močová, která je pro člověka velmi nebezpečná. Způsobuje například nemoc „dna“.

... zpět na seznam článků

Liniebox


S programem LINIEBOX jíte, na co jste zvyklí. Jíte chutně, často, ale pravidelně a jen tolik, kolik váš organismus potřebuje.

LINIEBOX s.r.o.

  Brno - Kolejní 14

   +420 774 120 171

   info@liniebox.cz

Sledujte nás