Bulimie

Bulimie je jednou z poruch příjmu potravy, stejně jako anorexie. Projevuje se zejména u dívek (žen) ve věku 13 - 18 let, není však výjimkou ani ve vyšším věku a u mužů. Bulimie se léčí pomocí psychoterapie.

Mentální bulimie je vymezena jako opakující se záchvaty přejídání s následujícími snahami o kontrolu nad váhou těla. Jsou k tomu využívány drastické metody typu vyvolávání zvracení, zneužívání projímadel, hladovění, užívání anorektik či diuretik. Jejich motivem je chorobný strach z tloušťky, přičemž si samy určují váhu nižší, než je normální. Bulimie může být pokračováním dřívějších problémů s anorexií. Anorektičky trpící bulimickým typem jsou povahově spíše podobné bulimičkám. Tedy mají častější výkyvy nálad, chovají se impulzivně, mají tendence ke zneužívání omamných látek, krádežím, sebepoškozování a pokusům o sebevraždu.

Bulimie a její záchvaty mohou trvat několik hodin, ale také i několik dnů. Povětšinou dochází ke konzumaci tučných a sladkých jídel s vysokou kalorickou hodnotou. Bulimičky se přejídání snaží instinktivně bránit a tak jídlo schovávají či nějakým způsobem znehodnocují.

Se zvracením či používáním laxativ souvisí většina fyzických problémů. V podstatě jde o nedostatek vitamínů a minerálů, který se poté podepisuje na funkci orgánů. Mentální bulimie si vybírá samozřejmě tvrdou daň i na psychice, která se vyznačuje hlavně úzkostí a depresemi. Stavy přejídání působí problémy i v sociálním cítění a stejně jako u anorektiček se projevuje jistou izolovaností. Při léčbě je podstatnou součástí spolupráce ze strany pacienta trpícího bulimií, i přes to se jedná o dlouhodobou záležitost s nejistým výsledkem, kdy je potřeba změnit stravovací návyky a najít emocionální vyrovnanost.

... zpět na seznam článků

Liniebox


S programem LINIEBOX jíte, na co jste zvyklí. Jíte chutně, často, ale pravidelně a jen tolik, kolik váš organismus potřebuje.

LINIEBOX s.r.o.

  Brno - Kolejní 14

   +420 774 120 171

   info@liniebox.cz

Sledujte nás