Bezcholesterolová dieta

Bezcholesterolová dieta je úprava jídelníčku, která vede ke snížení obsahu cholesterolu v krvi. Cholesterol je látka pro lidský organismus škodlivá. Je to strašák, který nám lékaři neustále kladou na srdce. O srdce jde především, neboť právě tam může cholesterol způsobit největší paseku. Málokdo už ale ví, že cholesterol je pro tělo životně důležitá látka. Je nezbytný pro stavbu buněk a tvorbu některých hormonů a vitaminů. Ve zvýšeném množství však funguje jako katalyzátor kardiovaskulárních a jiných onemocnění. Je nejčastěji obsažen v tučných potravinách živočišného původu.

Není to dieta určená k rychlému úbytku váhy, ale o dlouhodobý přístup ke stravování ve vztahu nejen k hmotnosti, ale především ke zdravotnímu stavu s cílem jeho výrazného zlepšení. Bezcholesterolová dieta je zejména vhodná pro ty, kteří mají zdravotní potíže plynoucí ze zvýšeného podílu cholesterolu v krvi. Tato dieta je většinou doporučena přímo lékařem. Pokud však pacient se zvýšeným cholesterolem touží i shodit pár kilo, je na nejlepší cestě zabít dvě mouchy jednou ranou.

Důležité je přísně omezit všechny tučné pokrmy - uzeniny, mléčné výrobky s krémovou strukturou (smetanové), tučné sýry.

Jaké potraviny jsou povoleny

Všechny potraviny krom těch bohatých na cholesterol. Zejména vhodná je zelenina, ovoce, celozrnné pečivo, kuřecí maso, nízkotučné mléčné výrobky, luštěniny.

Jaké potraviny jsou zakázány

Tučné pokrmy, tedy uzeniny, mléčné výrobky s krémovou strukturou (smetanové), tučné sýry.

Výhody

Zlepšení zdravotního stavu. Díky úbytku cholesterolu snížíme riziko mnoha chorob a cítíme se více fit. Úbytek váhy. Díky omezení tučných výrobků ve stravě můžeme dosáhnout úbytku váhy

Nevýhody

Chuť. Někteří lidé se těžko vzdávají svých oblíbených tučných pokrmů a při jejich omezení na ně mají tím větší chuť. Není to přímo redukční dieta

... zpět na seznam článků

Liniebox


S programem LINIEBOX jíte, na co jste zvyklí. Jíte chutně, často, ale pravidelně a jen tolik, kolik váš organismus potřebuje.

LINIEBOX s.r.o.

  Brno - Kolejní 14

   +420 774 120 171

   info@liniebox.cz

Sledujte nás